Çin’den ABD’ye Tayvan daveti tepkisi geldi.

Sözde “Demokrasi Zirvesi” adı altında zirve düzenlemeye hazırlanan ABD, Rusya, Çin ve Türkiye gibi Asya’nın öncü konumunda yer alan ülkeleri davet etmedi. Çin’in sürekli olarak “hassas konu” olarak nitelediği Tayvan meselesini kışkırtan ABD, düzenlenecek zirveye Tayvan’ı da davet etti. ABD’nin bu hamlesine Çin’den yanıt gecikmedi.

Çin Halk Cumhuriyeti Tayvan İşleri Ofisi sözcüsü Zhu Fenglian açıklamasında söz konusu davetin “hata olduğunu ve iki ülke arasındaki herhangi bir resmi etkileşime kesin olarak karşı olduğunu” belirtti. Fenglian, “ABD ile ada arasında açık ve tutarlı bir duruş olan her türlü resmi etkileşime kesinlikle karşıyız.” dedi. Sözcü ayrıca ABD hükümetine tek Çin ilkesine uyma çağrısında bulundu.

Çinli uzmanlar da ABD’nin bu zirve ile farklı bir taktik uyguladığını ve yalnızca devlet başkanlarının katılımına değil, daha geniş katılımlara açık olduğunu belirtmesinin, Tayvan davetini sağladığını belirtti. Tayvan sorununun ABD tarafından manipüle edildiğini belirten Çinli uzmanlar, Amerikalı yöneticilerin ateşle oynamamaları gerektiğini ve Tayvan sorununda tehlikeli adımlar atmaya devam ettiklerine dikkat çekti.

Öte yandan Çin Ticaret Bakanlığı, ABD’nin 12 Çinli işletmeyi varlık listesine dahil etmesini sert şekilde protesto ettiklerini açıkladı. Açıklamada bu durumun Çin ve ABD arasında varılan görüş birliklerine aykırı olduğu gibi iki ülkenin tedarik zincirlerini ve küresel ekonomik canlanmayı da olumsuz etkileyeceği belirtildi.

Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Su Yuting, karşılık olarak ABD nezdinde ciddi girişimlerde bulunacaklarını da ekledi.

Ulusal Kanal – Son Dakika Haberleri

Share:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir