Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Adalet Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçesini Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’na sundu. Darbe davalarına ilişkin rakam açıkladı.

Bakan Abdülhamit Gül, komisyonda bir sunum yaptı, darbe soruşturmalarının tümünün tamamlandığını duyurdu. Darbe davalarında karara bağlanan dosya sayısının 288 olduğunu kaydetti.

– Darbe teşebbüsünün içinde, ardında, yanında yöresinde kim varsa yargı önünde hesap vermiştir, verecektir.

Gül, Yargı Reformu Strateji belgesindeki 256 faaliyetin 159’unun hayata geçirildiğini belirtti. Belgenin uygulanma oranının yüzde 62 olduğunu paylaştı. İnsan Hakları Eylem Planı ile de 393 faaliyetin 138’inin yani yüzde 35’inin hayata geçirildiğini ifade etti.

– Reform bir süreçtir, gidişattır. Bazı mevzuat değişiklikleri, sonuçlarını zaman içerisinde gösterecektir.

Bakan Gül, yeni Anayasa mesajı da verdi.

– Yeni ve sivil bir anayasa, siyasetin önündeki en önemli sorumluluklardan biridir. Bu sorumluluk, siyaset kurumuna partiler üstü bir ödev vermektedir.

KADINA ŞİDDET İLE MÜCADELE

Gül, kadına yönelik şiddetle ilgili çalışmaların ayrıntılarına da değindi.

– Özellikle kadınlara yönelik huzur ve sükun bozucu ısrarlı takip fiillerinin cezalandırılmasına ilişkin yeni bir suç ihdası da çalışma başlıklarımız arasındadır. Bu konunun da Gazi Meclisimiz tarafından kanunlaşacağına inanıyoruz.

BAKAN GÜL YARGIDA YENİ ADIMLARI PAYLAŞTI

Adalet Bakanı Gül, yargıda yeni adımları da kamuoyu ile paylaştı.

– Yakın süreçte İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerimizden başlayarak finans mahkemeleri kuracağız. Yine sendika uyuşmazlıkları için de sendika ihtisas mahkemelerini yakın zamanda hayata geçirmiş olacağız. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren tutuklamaya itirazlar asliye ceza mahkemeleri tarafından değerlendirilecek yani tutuklamaya itiraz bir üst mahkemede yapılacaktır.

Ulusal Kanal – Son Dakika Haberleri

Share:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir