Emekli temmuz zam tablosu 2020 açıklandı mı? Emekli maaşı temmuz zam oranı ne olacak?

Temmuz zammı emeklilerin gündeminde yer alan konular arasında bulunuyor. TÜİK'in açıkladığı enflasyon oranına göre emekli maaşına yapılacak zam oranı belli olacak. Haziran ayı enflasyon verilerin ise önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor....

Emekli temmuz zam tablosu 2020 açıklandı mı? Emekli maaşı temmuz zam oranı ne olacak?

Temmuz zammı emeklilerin gündeminde yer alan konular arasında bulunuyor. TÜİK'in açıkladığı enflasyon oranına göre emekli maaşına yapılacak zam oranı belli olacak. Haziran ayı enflasyon verilerin ise önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor. Peki 2020 temmuz ayı emekli zammı ne kadar olacak? İşte detaylar...

2020 TEMMUZ EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Hürriyet'ten Noyan Doğan'ın haberine göre; Sayıları 10 milyonu bulan SSK, Bağ-Kur, tarım emeklileri, ocak ve temmuz olmak üzere senede iki kere ve bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranına göre maaşlarını zamlı alıyor.

TÜİK, 2020 ocak-mayıs enflasyonunu açıkladı. 5 aylık enflasyon yüzde 4.57 olarak gerçekleşti.

Buna göre de SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 4.57 zam kesin gözüküyor.

Enflasyon bu oranın üstüne çıkarsa emekliler daha fazla zam alabilecek. Kesin zam oranı ise 3 Temmuz’da açıklanacak, geçmiş 6 aya ait enflasyon oranına göre netleşecek.

Zamla birlikte senenin ikinci yarısında en düşük SSK emeklisinin aylığı 2.214 liraya, en düşük Bağ-Kur emeklisinin aylığı 1.985 liraya çıkacak.

En düşük tarım emeklisinin aylığı ise 1.490 lira olacak, ancak nisan ayında çıkan yeni yasa ile en düşük emekli aylığı 1.500 liranın altında olmayacak. Bu nedenle de 1.500 liranın altında emekli aylığı alan SSK, Bağ-Kur ve tarım emeklileri temmuz ayından itibaren 1.500 lira olarak emekli maaşlarını alacaklar.

Temmuz zammından ise yararlanamayacaklar. Bu yılın başında ise SSK ve Bağ-Kur emeklileri maaşlarını yüzde 6.50 zamlı almıştı. Temmuz zamlı maaşlarla birlikte ek ödemeler de artacak.