Türkiye’nin PKK/PYD kontrolündeki Suriye’nin kuzeyindeki bölgelere askeri operasyon yapacağını ilan etmesi terör örgütünün arayışlarını hızlandırdı. Esad yönetimi ile yapılan görüşmeden sonuç alamayan PYD, önce Washington ile şimdi de Moskova ile masaya oturdu.

PYD’li İlham Ahmed başkanlığında bir heyet Rusya’ya gitti. PYD heyeti başkent Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü. Ardından Rusya Dışişleri Bakanlığından yazılı açıklama yapıldı. Sputnik’in aktardığı açıklamada “Rusya tarafının, Suriye’nin bağımsızlığının ve toprak bütünlüğünün en kısa zamanda ve tam anlamıyla yeniden tesis edilmesine” vurgu yaptığı kaydedildi.

RUSYA’DAN PYD’YE “BÜTÜNLÜK” UYARISI

Açıklamada, “Rusya’nın tüm etnik ve mezhepsel gruplara haklarının teslim edilmesi amacıyla Suriyeli taraflar arasında çeşitli formatlarda anlaşmaya varılmasına için geniş kapsamlı desteği sürdürmeye hazır olduğu” ifadeleri kullanıldı.

Esad yönetimi ile PKK/PYD 15 Kasım’da Rusya’nın arabuluculuğunda Suriye’nin Haseke kentinde görüşmüş, Suriye Devleti PYD’nin özerklik taleplerini kesin bir dille reddetmişti. Derin ayrılıklar nedeniyle görüşme sonuçsuz kalmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev da “Suriye’yi bölme ve topraklarında devlet benzeri oluşumlar kurma çabalarının kabul edilemez olduğunu” açıklamıştı.

Ulusal Kanal – Son Dakika Haberleri

Share:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir