Enflasyonu artırır gerekçesiyle süt fiyatına müdahale kararına sektör temsilcileri isyan etti.

Ortak bir açıklama yapan sektör temsilcileri süt fiyatlarına enflasyonu artırır gerekçesiyle müdahale edildiğini ancak girdi maliyetlerine herhangi bir müdahale olmadığını belirtti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Tevfik Keskin ve diğer sektör temsilcilerinin imzasıyla oluşturulan açıklamada çiğ süt fiyatlarının enflasyonu artıracağı gerekçesiyle frenlenmesine tepki gösterildi.

“SÜT FİYATINA MÜDAHALE EDİLİYOR AMA GİRDİ MALİYETLERİNE EDİLMİYOR”

Açıklamada, fiyata yapılan müdahalenin uzun vadede üretici ve tüketicinin hayrına olmadığı ifade edildi:

– Son bir yılda süt yemi fiyatı yüzde 51, besi yemi fiyatı yüzde 48, mısır silajı fiyatı yüzde 31, yonca fiyatı yüzde 29, saman fiyatı ise yüzde 15 artmıştır. Çiğ süt fiyatları enflasyonu artırıyor gerekçesiyle müdahaleye maruz kalmakta, buna karşılık yem fiyatları, ilaç fiyatları, elektrik fiyatları, sanayicilerin satış fiyatları, marketlerdeki tüketici fiyatları hiçbir müdahaleye uğramamaktadır. Üreticilerimizi sektörden küstürmemek, üretimden koparmamak, sektöre tutunmalarını sağlamak gerekiyor.

Açıklamada ayrıca süt üreticilerin girdi maliyetlerini karşılayabilmek için hayvanlarını kestiği ya da satarak sektörden çıktığı belirtildi.

Sektör temsilcileri, tarafların Ulusal Süt Konseyi’nde maliyetleri de dikkate alarak pazarlık usulüyle çiğ sütün gerçek fiyatının oluşturulmasını talep etti.

Ulusal Kanal – Son Dakika Haberleri

Share:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir