Vatan Partisi Merkez İşçi ve Sendika Bürosu tarafından, asgari ücretin rakam yarışı olmadığı vurgulandı, istihdamı artıracak önlemlerin alınması istendi.

– Açıklanacak asgari ücret yalnızca enflasyon ve pahalılığın yol açtığı kayıpları gidermekle kalmamalı, anlamlı bir refah payını da gözetmelidir. Ayrıca altıncı ayda da kamu işçi ve işçi ve çalışanlarının toplu sözleşme gereği aldıkları paya ek bir ödeme asgari ücretliye de yapılmalıdır.

2022 yılında geçerli olacak asgari ücret maratonu Aralık ayında başlayacak. Görüşme öncesi hem işçi, hem işveren hem de hükümet adına Çalışma Bakanlığı’ndan peş peşe açıklamalar da geliyor.

“SADAKA YARIŞI BOZGUNCU ÇİZGİDİR”

Bir açıklama da Vatan Partisi Merkez İşçi ve Sendika Bürosu tarafından yapıldı. Yazılı açıklamada, diğer siyasi partilerin aksine Vatan Partisi’nin sadaka yarışına girmeyeceği belirtildi.

– Biden muhalefeti ve etkilediği çevreler sadaka yarışını kızıştıran uçuk rakamlar ortaya atmaktadırlar. Bunun gerçek hayatta karşılığı yoktur. Vatan Partisi bu yarışa girmeyecektir. Bugün ekonomideki ve çalışma yaşamındaki en önemli sorun üretimin ve istihdamın artırılması, işsizliğin önüne geçilmesidir. Bu da bütün toplumun zorlukları paylaşarak tasarruf yapmasıyla olanaklıdır. Bu nedenle sadaka yarıştırmak politikası gerçekte emekçilerin refahına değil, işsizliğe, yokluğa, düşük ücrete mahkumiyete hizmet etmektedir. Sadaka yarışı bozguncu bir çizgidir.

“YASAL DÜZENLEME ÖNCELİKLİ KONU”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda yüzde 90’ı oluşturan örgütsüz işçinin temsil edilmediğini belirten Vatan Partisi, bu nedenle yasal bir düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti.

– Asgari ücret komisyonunda konunun asıl muhatabı olan ve işçi sınıfının yüzde doksana yakın bir çoğunluğunu oluşturan örgütsüz işçi kesimi temsil edilmemektedir. Bu durumda komisyonun yeniden yapılandırılması hakkındaki talepler havada kalmaktadır. Asıl öncelikli ve yakıcı talep, örgütsüz kesimin sendikalaşması ve toplu sözleşme olanağına kavuşmasıdır. Sendikalaşma mücadelelerinin önünü açacak yasal düzenleme en öncelikli konudur.

Ulusal Kanal – Son Dakika Haberleri

Share:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir